top of page

הלמידה

בית הספר מציע תחומי למידה מגוונים לבחירת התלמידים. התחומים כוללים את תוכנית הליבה המחויבת ע"י משרד החינוך (שפה, חשבון, מדעים, ספורט, אנגלית) ולצידה קשת רחבה של שיעורים בתחומי ידע שונים כגון אומנות, היסטוריה, גאוגרפיה, תנ"ך, תאטרון, פילוסופיה ועוד. אנו מאמינים כי הלמידה מתרחשת בכל רגע ובכל מקום ולמידה משמעותית הינה למידה חוויתית המורכבת מהזדמנויות שונות: אינטלקטואליות, חברתיות, רגשיות, פיזיות ועוד. אנו מאמינים כי משחק הינו כלי למידה מרכזי בהתפתחות, לפיכך הינו חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים.

A Natural Girl

המיזמים  

 

הינם פרויקטים מיוחדים הבאים לאפשר למידה חווייתית ורכישת מיומנויות בקורסים קצרים בשיטת "למידה מבוססת פרויקטים" (PBL - Project Based Learning).

קורסים אלו, הכוללים שישה מפגשים של שעתיים ועד מפגש פרזנטציה לפני כל בית הספר, מוכוונים ללמידת מיומנויות תחומי ידע שונים ומגוונים, אותם המורים מביאים מעולמם הם. הלמידה במיזם הינה מבוססת תוצר וכך מכוונת הלמידה בקבוצה קטנה ואינטימית, סביב פרויקט בתחום ידע מרתק.

דוגמאות למיזמים שהיו בעבר:
 

  • מיזם פסיפס - יצירת פסיפס על- גבי כדי חרס גדולים

  • צעצועים ממוחזרים - הכנת צעצועים מבריסטולים, קופסאות בקבוקים

  • מיזם המערב הפרוע - הכרות עם התקופה, אמיתות ומיתוסים 

  • חולצות מדברות - ערכי איכות הסביבה - כתיבת כרזה על החולצה

  • בלש צעיר - פתירת תעלומה וכתיבת חידות

  • קרטון וצמר - יצירה בשילוב אריגה על קרטון

  • להבין את לוין - עבודה על מערכונים של חנוך לוין

למידה מגוונת


השיעורים השונים מועברים בדרכי הוראה יצירתיות ומגוונות בהתאמה לתוכן השיעור ולמורה: חוברות לימוד, משחקים, מצגות, ניסויים, פעילויות בחצר, יצירה, לימוד עצמי, למידת עמיתים, חקר באינטרנט ועוד ועוד.
אוריינות משמשת כקו מנחה בהוראה – מיומנויות קריאה, כתיבה
, הבנה תוך כדי פיתוח כישורים חברתיים ויכולת עבודה משותפת.

מקצועות היסוד הם חלק מרכזי במערכת הלימודים. מרבית התלמידים בוחרים ללמוד מקצועות אלו החל מכיתה א'.  מקצועות אלו מהווים דרישה מקדימה להרבה מקצועות מתקדמים ובכך יוצרים מוטיבציה ללמידה.

כלל השיעורים מוצגים בצורה מסקרנת וחוויתית בתוכנית הלימודים, כדי לגרות את הילדים הסקרנים מטבעם לבחור בהם וללמוד אותם. במקרים רבים פרקים מתוך תוכנית הלימודים הרשמית של משרד החינוך הופכים אצלנו לשיעורים חוויתים לאורך שנה שלמה.

עקרון הבחירה

אנו מאפשרים לילדים לבחור מה יהיו השיעורים אותם ילמדו בכל שנה. הבחירה מתקיימת בליוויי ובתמיכה של החונך האישי וההורה. זאת מתוך האמונה כי ילדים הבוחרים בעצמם את תכנית הלימודים מחויבים לה ולומדים מתוך רצון והנעה פנימית.

לפני פתיחת השנה מקבלים כל הילדים וההורים מידעון עם פירוט השיעורים שילמדו השנה. בכל שיעור מוסבר מה חומר הלימוד, למי הוא מתאים, מה דרישות הקדם ומה דרישות ההשתפות. בשבועות הראשונים של שנת הלימודים, מתקיימת תקופת ה"טעימות". התלמידים מוזמנים  "לטעום" מהשיעורים השונים ללא התחייבות. בתקופה זו הם יכולים להכיר את המורה, את תכני השיעור  ואת אופיו ולהחשף לנושאים השונים ולרמות הלימוד השונות, התלמידים בוחנים את יכולותיהם, ואנשי הצוות לומדים להכיר אותם. בתום השלב הראשוני, כל ילד מרכיב לעצמו מערכת אישית על פי בחירתו ויכולותיו, בליווי החונך האישי ובדיאלוג עם הוריו.

השיעורים מוצעים בפורמט סמסטיראלי ו\או שנתי, מה שמאפשר בחירה רחבה יותר.

לאחר הבחירה מחויבים התלמידים לעמוד בבחירתם ולהגיע לכל השיעורים שבחרו. 

 

Giant Octopus
bottom of page