top of page
 Colorful Bird
הגן כחלק מרצף גן -א-ב

 

הגן הינו חלק מהחטיבה הצעירה של בית-הספר.

צוות הרצף מורכב מצוות הגן, חונכות א-ב ומורת רוחב.

הצוות עובד בשיתוף פעולה על תכנים ותוכניות בהתאמה לגילאי הילדים.

בשלוש שכבות הגיל המפגשים והפעילויות מתנהלים על-פי נושאי רוחב משותפים היוצרים את הקשר המשמעותי בין השכבות ומאפשרים בין השאר קיום של פעילויות ייחודיות ואינטראקציות משמעותיות משותפות סביב הנושאים השונים.  

הכרות ילדי הגן עם הילדים והצוות הבית ספרי ועם התנסויות שונות בחיבור עם בית הספר מאפשרות בהמשך דרכם מעבר קל וטבעי מהגן אל בית הספר עם העלייה לכיתה א׳.

איך מתנהל הגן?

 • הילדים בעלי זכות בחירה והחלטה לגבי נושאים ותכנים וכן לגבי הקמת פינות מיוחדות מתוך תחומי העניין של הילדים וכן בבחירת שמות הפינות.
   

 • הילדים לוקחים חלק פעיל בניהול מפגש - כל ילד/ה במהלך שבוע מביא/ה לגן חפצים מעולם החוויות והאהבות שלו/ה ועורך מפגש כשווה לצד אנשי הצוות. הילדים מתנסים בשיתוף ובהקשבה, נמצאים במרכז, ויכולים להפעיל את שאר ילדי הגן עם מה שבחרו להביא לאורך היום.
   

 • הילדים יוצרים באופן עצמאי את לוחות התוכן בגן - מראה הגן אותנטי מאוד - הלוחות בגן מעידים על כך שהילדים הם שותפים מלאים ופעילים בתכני היומיום.
   

 • מרחב בחירה מתנהל בגן ובזמן הפתוח הילדים בוחרים לאיזה פינה לגשת, במה  לשחק או להתנסות ועם מי. יש מגוון שמוצע לילדים התואם את צרכי הגיל: אפשרויות יצירה שונות ומגוונות, פינות משחק המזמנות פעילויות של דמיון וחיברות, פינת ספריה, פעילויות בנייה, פעילויות בשפה, בחשבון וחקר בפינת הטבע.  במקביל מתקיים בזמן זה גם מזנון פתוח המאפשר דינמיקה קבוצתית משתנה. הילדים נעים על-פי בחירתם ברוטציה טבעית בין האפשרויות המוצעות להם במרחב הבחירה.
   

 • הצבעות דמוקרטיות - לילדים זכות לקחת החלטות חשובות בגן וזאת על-ידי הצבעות דמוקרטיות כדוגמת: בחירת יעדי טיול, בחירת נושא לעיסוק בגן, בחירת פינה להקמה בגן, בחירת שמות לפינות השונות והחלטות נוספות שיש לקבל ביומיום.

Tote Bag
Pencil

גן מקום לגדול

מה היחוד שלנו ?

 • גישה חינוכית ייחודית, מבוססת דיאלוג שיתוף והקשבה

 • סביבת גן המאפשרת מרחב בחירה, חצר גדולה, אווירה כפרית

 • קשר רציף ופעילויות משותפות בין הגן ובית-הספר לאורך השנה

 • קבוצת ילדים אינטימית

 • צוות מנוסה ומקצועי, המהווה חלק מצוות ההוראה בבית הספר הדמוקרטי

פינה בטבע 

 

מיקום הגן בכפר הירוק מאפשר התנסות, חקר ומגע ישיר של הילדים עם הטבע. נערכים טיולים במרחבי הכפר, בפינות החי השונות, בגינות ייחודיות, במדשאות. הילדים חווים אינטראקציות עם בעלי-חיים, גילוי וחקר של צמחים, ונהנים מהנופים, מהמראות ומהריחות. הילדים אוספים חפצים מהטבע וכך הטבע נכנס גם פנימה אל תוך הגן להווייה היומיומית.

בחצר הגן אנו מקימים גינת ירק בתהליך שיתופי עם הילדים. מכינים את הקרקע, עודרים, מנקשים עשבי בר, זורעים ושותלים, נהנים מפירותיה ומטפחים בהנאה ובגאווה גדולה את גינתנו.

רב גילאיות

לגן מרחב אינטימי וחצר.

יחד עם זאת ילדי הגן לוקחים חלק פעיל באינטראקציה רב גילאית עם ילדי בית הספר:

 

 • ילדי בית-הספר מבקרים בגן באופן שוטף ויומיומי על-פי מרחבי זמן מתאימים. הילדים הבוגרים משתלבים עם ילדי הגן במשחק או בהפעלה על-פי בחירתם וכן מתקיימים שיעורים שילדי בית הספר מגיעים ללמד את ילדי הגן.

 • ילדי הגן נהנים משיעור שבועי חווייתי בשפה בשיתוף עם ילדי כיתה א׳.

 • ילדי הגן משתתפים בפעילויות בית-ספריות ייחודיות, כמו יום כיף חשבון, מסיבות לקראת חגים  ועוד.

 • מדי שבוע הילדים הבוחרים בכך יוצאים להתנסות בפעילויות שונות במרכז שפה המתקיים בבית הספר.

 • השתתפות באסיפות הבית-ספריות: בנושאים המתאימים, ילדי הגן לוקחים חלק פעיל בדיונים ובהצבעות המתקיימים באסיפה הבית-ספרית. בכך גם הצעירים שבחבורה הם בעלי קול משפיע ומקום שווה בהחלטות חשובות הנוגעות לגן ולבית הספר.

גודל הקבוצה של הגן

בגן 26 ילדים בגילאי טרום חובה וחובה. אנו משתדלים לאזן בין מספר הילדים מכל שנתון ובין מספר הבנים לבנות, אך כמובן שהחלוקה אינה נוקשה ותלויה באילוצים נוספים. הגן פועל כקבוצה אחת רב-גילאית.

בגן יש צוות קבוע של 6 אנשי צוות, ובכל זמן נתון יש 3 אנשי צוות.

 

שעות פעילות הגן

הגן פועל בימים א'-ה' בשעות 7:45 - 16:30 וביום ו' בשעות 7:45 - 12:00.

לוח חופשות הגן דומה ללוח החופשות בגנים הפרטיים, כולל פעילות בחלק מימי החגים. בקיץ הגן פועל גם במהלך יולי ובשבוע הראשון של אוגוסט, אך ללא ימי שישי.

מהיכן מגיעים הילדים בגן?

מקום לגדול הוא גן ובית ספר על אזורי ואין הגבלה לגבי מקום המגורים. בפועל רוב הילדים מגיעים מהישובים הקרובים לכפר הירוק: תל אביב (בעיקר מהשכונות הצפוניות), רמת השרון והרצליה.

 

האם יש עדיפות לילדי הגן בקבלה לבית הספר?

כן, לילדי הגן עדיפות הראשונה לקבלה לכיתה א' בבית הספר.

רוצים להתרשם מהנעשה בגן ? 

bottom of page