מהנעשה בגן שלנו 

השמש ושנה אזרחית חדשה

אנו ממשיכים בהכרות עם כוכבי מערכת השמש שלנו. אתמול הכנו משקפות לתצפיות בחדר החלל והיום הכרנו את השמש על צבעיה וצורתה וגילינו שהיא גדולה בהרבה מכדור הארץ שלנו. יצרנו את השמש במגוון חומרים. התבוננו בלוח השנה והזכרנו את מחזור סיבוב הירח סביב כדור הארץ, ראינו את סיום החודש האחרון של שנת 2015 והתחלתה של שנת 2016. בכל העת, הילדים מתרגשים ממשחקי דמיון נפלאים בפינת החלל!  

 

ממשיכים בנושא החלל

אחרי שהכרנו את הכוכב שלנו - כדור הארץ, למדנו על כח הכובד, והכרנו את סיפורו של ניוטון ושל מגלה הארצות כריסטופר קולומבוס, התחלנו בהכנת חדר החלל שלנו בגן.

נחשפנו לסיפורו של הירח דרך הספר המקסים ׳החיט והירח׳ ששוכתב על-פי אגדת עם המספר על השינוי בצורתו של הירח והבנו שהירח לא באמת משנה צורה כי אם ׳משחק׳ איתנו באור וצל. ראינו הדמיה של סיבוב הירח סביב כדור הארץ. 

מחר יקבלו הילדים שירצו טבלת מעקב שבה יעקבו אחר השינויים היומיומיים במראה הירח. נשמח לשיתוף הפעולה שלכם בתצפית על הירח, הילדים נרגשים :) 

 

מסעות מגלי עולם

כמה ידע אנו צוברים בימים האחרונים! 

אתמול והיום נחשפנו לסיפורים על מגלי העולם. סיפרנו את סיפורו של כריסטופר קולומבוס שרצה מאוד להגיע מאיטליה להודו בתנאים קשים של פעם והיה נחוש לצאת למסע למרות שרבים לא האמינו בו ובדרכו כי חשבו שהעולם שטוח. בכל זאת הוא לא ויתר ועל-אף שלא הגיע להודו חזר כמנצח כשגילה במסעותיו את יבשת אמריקה! 

ראינו איך היו שטים באוניות של פעם, הבנו שבעבר חשבו שכדור הארץ הוא שטוח ולא עגול, בדקנו את המסלול שעשה קולומבוס על הגלובוס וגילינו ערכים חשובים כמו התמדה, אומץ, סקרנות ונחישות! 

על החלל והכוכבים

כמה מרגש להתחיל נושא חדש ועוד על החלל והכוכבים! פתחנו את הנושא כשחשבנו על כל מה שעולה על דעתינו כשחושבים על החלל.

יש לציין שהילדים הפגינו ידע רב - מטאוריטים, מערכת השמש, ניל ארמסטרונג ועוד :)הבנו שכדור הארץ גם הוא כוכב ביקום ושבזכות כח המשיכה/כבידה שגילה ניוטון אנו נשארים על הקרקע ולא מרחפים. עשינו ניסוי הדגמה תוך השערת השערות איזה חפץ יפול ראשון אל הרצפה - הקטן והקל? או הכבד והגדול? הילדים שיערו השערות נפלאות: הגדול בגלל שהוא כבד יותר הקטן כי הוא קל ומהיר יותר גילינו ששני החפצים מגיעים יחדיו לרצפה!

ולסיכום ראינו סרטון שמסביר את תופעת כח המשיכה. 

בנוסף נפתחה ׳חללית הכוכבים׳ המזמנת אפשרויות שונות של תירגול תרגילי חיבור וגילוי התוצאה והכל עם כוכבים!  

שבים לשגרה

חנוכה מאחורינו וחוויות רבות נחוו סביב החג הקסום הזה! כמה כיף לשוב לשגרה ולהמשיך בהנאה לחוות, לשחק ולהתנסות בגן :)

בשבוע הבא נתחיל את נושא הכוכבים, מערכת השמש והחלל שנבחר בהצבעה דמוקרטית על ידי הילדים! ההתרגשות גדולה ועניין רב מביעים הילדים. נכיר ונחקור שאלות שיעלו סביב הנושא, נכיר דמויות ותופעות כמו ניוטון וכח הכבידה, אסטרונאוטים כמו ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין וכד׳. נקים בגן חדר חושך שידמה מצפה כוכבים, נבנה חללית, נתחפש לאסטרונאוטים ועוד ועוד!

כל אלה יגיעו בהדרגה תוך למידת הנושא והתכנים הקשורים בו בצורה הדרגתית ומובנית. 

 

תודה לאיתי שהיה קופסאי נפלא והיום נחשפנו למגוון מלחינים ויצירותיהם בספר מיוחד שהביא בקופסה :)

חנוכה

אתמול היה רגע של שיא של העשייה בגן! הרגשנו את החיבור הקבוצתי ואת הייחוד של כל ילד וילדה והגן היה מלא באור :)

תודה על שהייתם, תודה על השפע שהבאתם ותודה על שכל יום אנו זוכים לבילוי עם הילדים הנפלאים שלכם!! 

 

ביומיים האחרונים בגן הילדודים היו טבחים והכינו ביחד עם גילה סופגניות טעימות והיום הכינו סביבונים מדיסקים! מצפים לילדים ימים כיפיים במיוחד בקייטנה! 

 

  • Wix Facebook page

מזכירות             03-6495932

office@makomligdol.org.il

מקום לגדול בית ספר וגן דמוקרטי

הכפר הירוק, רמת השרון


Ramat Hasharon, Israel